مرجع عاليقدر آيت الله العظمي محمدتقی مدرسی

مرجع عاليقدر آيت الله العظمي محمدتقی مدرسی

سید محمدتقی مدرسی مرجع تقلید شیعه ساکن کربلا است. دو دائی وی نیز مرجع تقلیدند: صادق حسینی شیرازی(در قید حیات) و محمد حسینی شیرازی (وفات ۱۳۸۰ شمسی)

زندگی
وی در سال ۱۳۲۴ در شهر کربلا در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد. پدرش سید محمد کاظم مدرسی از اساتید مشهور حوزه علمیه کربلا به شمار می‌رفت. جد او سید محمد باقر مدرسی در زمان خویش از مراجع بود. از جانب مادری نسب او به خاندان شیرازی باز می‌گردد. مادر او فرزند میرزا مهدی شیرازی و خواهر مرجع مجدد سید محمد شیرازی است. همچنین مراجعی مانند مجدد میرزای شیرازی صاحب فتوای تنباکو بر ضد استعمار انگلستان و میرزا محمد تقی شیرازی رهبر انقلاب ۱۹۲۰ عراق بر ضد استعمار انگلستان از این خاندان می‌باشند.

از او بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب در مباحث مختلف منتشر شده است.

مرجع عاليقدر آيت الله العظمي محمدتقی مدرسی به دلیل فعالیت‌های ضد حکومت بعث در عراق و به دلیل فشارهای دولت بر اساتید فعال ضد حکومت مجبور به ترک عراق و مهاجرت به کویت شد. بعد از مدتی و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ به ایران مهاجرت نمود و فعالیت‌هایش را در ایران ادامه داد. او بعد از سقوط حکومت بعث به کربلا بازگشت.


برخی تألیفات
او کتاب‌هایی در رابطه با بحث‌های فلسفی و مقایسه‌ی فلسفه یونان قدیم و فلسفه امروز غرب و فلسفه اسلامی نگاشته از جمله:

الفکر الاسلامی مواجهة حضاریة،
المنطق الاسلامی اصوله و مناهجه، که به زبان فارسی هم ترجمه شده است.
العرفان الاسلامی، که به زبان فارسی هم ترجمه شده است.
مبادئ الحکمة..
وی تقریباً ۴۲۶ جلد کتاب در رابطه با تاریخ اسلامی نگاشته که کتاب‌هایی در رابطه با زندگانی پیامبر اسلام و ائمه شیعه از این مجموعه‌اند. همچنین کتاب‌های دیگر در موضوع‌های اسلامی دارد، از جمله:

التشریع الاسلامی (تا کنون ۷ جلد آن چاپ شده است.)
الوعی الاسلامی
الفقه الاسلامی
التمدن الاسلامی
العمل الاسلامی
المنهج الاسلامی
از مهمترین تألیفات مدرسی می‌توان به تفسیر کامل قرآن با نام تفسیر من هدی القرآن (تفسیر هدایت) اشاره کرد.