سن مناسب ازدواج برای دختران و پسران دارای شاخص هایی است که در کنار سایر معیارهای ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که می دانید ازدواج دارای معیارهای متعددی است که هر یک از این شاخص ها می تواند در تعیین موفقیت شما در امر ازدواج موثر باشد. رشد اخلاقی، عقلی، احساسی، رشد جسمی، اجتماعی  جنسی هر یک از جمله معیارهای مناسب ازدواج هستند. تفاهم فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی  در قالب سن مناسب هر یک از اهمیتی برخوردار هستند و به همین دلیل هر یک از این معیارها با توجه به رشد سنی دختران و پسران سنجیده می شود.

 سن ازدواج

 سن مناسب ازدواج چه موقع است؟

طیق تحقیقاتی که توسط روانشناسان انجام شده است سن مناسب برای ازدواج دخترها ۱۸-۲۴ است همچنین سن مناسب برای پسرها ۲۴-۲۷ در نظر گرفته می شود. در این تحقیقات اختلاف سنی مناسب ازدواج نیز بین ۲-۶ سال است که این معیارها می تواند میزان موفقیت شما را در امر ازدواج بالا ببرد. هر چند در ازدواج معیارهای متعدد دیگری نیز می تواند تاثیرگذار باشد اما توجه به هر یک از این شاخص ها از اهمیت خاص خود برخوردار است.

سن مناسب ازدواج

بلوغ عقلی و جنسی:

سن بلوغ سنی اساسی و مهم در زندگی هر فرد است در این سن دختران و پسران در زمینه های مختلف اجتماعی، عقلی، جنسی و … به بلوغ و تکامل می رسند. در این دوران است که انسان به دنبال معنای اصلی زندگی خود و است و مفهوم و هدف زندگی خود را پیدا می کنند. چون فرد در این دوران معنایی جدید از زندگی را می یابد تجربه های مختلفی را پشت سر می گذارد و چون با احساسات و تجربه های زد و نقیض همراه است توصیه می شود تا بعد از پایان این دوره دختران و پسران ازدواج کنند.

معیارهای نشان دهنده بلوغ کامل:

رسیدن به بلوغ و گذراندن این دوران می تواند سن مناسب ازدواج را تعیین کند در اینجا بهتر است ذکر شود که منظور ما از سن مناسب برای ازدواج سن تقویمی افراد نیست زیرا ممکن است فردی در سن پایین تر به بلوغ عقلی و هیجانی برسد اما فردی بزرگ تر از او به این بلوغ دست نیافته باشد. اما چگونه می توان رشد عقلی و هیجانی را در دختران و پسران شناسایی کرد؟ و سن مناسب برای ازدواج آن ها را رقم زد.

سن ازدواج از دیدگاه روانشناسی

 • تعیین اهداف فرد در زندگی و در زمینه های مختلف اجتماعی، فردی، شغلی، تحصیلی و …
 • مسئولیت پذیری فرد در زندگی مشترک و در قبال خانواده
 • تکامل جسمی، عقلی و جنسی
 • تعیین هدف از زندگی مشترک
 • بیان احساسات عقلی و هیجانی از ازدواج و تشکیل خانواده
 • علت تمایل به ازدواج

چه سنی برای ازدواج مناسب است

این معیارهای می تواند سن مناسب ازدواج در دختر یا پسر را به خوبی نشان دهد همچنین مشاوره ازدواج می تواند تعیین کننده این موضوع باشد. این معیارها را خود فرد می تواند پیدا کند و تمام اهداف و انتظارات را از خود و فرد مقابلش می تواند در تصور و حتی در روی کاغذ داشته باشد. ترس از ازدواج نیز یک معیار تعیین کننده است و در صورتی که فرد دچار این مشکل باشد و آنچه باید درباره ترس از ازدواج و روش های مقابله با آن بدانید این است که باید آگاهی خود را افزایش دهید.

منبع : آرگا


بسیاری از گیاهان علاوه بر دارا بودن پروتئین، سرشار از مواد مغذی مانند انواع ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی و فیبر می باشند و بر خلاف منابع حیوانی از چربی اشباع شده و کلسترول کمتری برخوردارند. بنابراین مصرف آنها در وعده های غذایی بسیار مفید می باشد. در ادامه شما را با برخی از منابع پروتئین گیاهی آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با برخی منابع پروتئین گیاهی

از آنجا که پروتئین ها نقش مهمی در بدن ایفا می کنند، بنابراین هیچ وقت نباید از رژیم غذایی حذف شوند؛ پروتئین ها موجب احیای سلول های مرده شده و برای سوخت و ساز و متابولیسم بدن نیز مفید می باشند. در اینجا برخی منابع گیاهی حاوی پروتئین را به شما معرفی کرده ایم که امیدواریم برای شما سودمند واقع شود.

یاهان خوراکی حاوی پروتئین

نخود فرنگی

نخود فرنگی یک منبع غنی از پروتئین است. به طوری که در هر لیوان نخود فرنگی ۸ گرم پروتئین یافت می شود. نخود فرنگی را می توان در وعده های غذایی به صورت های مختلف مثلا در انواع سالاد، خوراک و همچنین برنج های مخلوط استفاده کرد و از مصرف آن لذت برد.

انواع لوبیا

انواع مختلفی از لوبیا مانند لوبیا قرمز، چشم بلبلی، لوبیا چیتی، لوبیا سفید و … که در انواع خورشت ها و پلو های مخلوط استفاده می شوند، حاوی پروتئین می باشند. همچنین می توان این ماده غذایی را به صورت پخته به سالاد اضافه کرد و با مصرف آن مقدار زیادی از پروتئین، ویتامین و فیبر مورد نیاز بدن خود را تامین نمود.

منابع گیاهی سرشار از پروتئین

ارده

ارده یک منبع سرشار از پروتئین می باشد که از کنجد کوبیده شده تهیه می شود؛ علاوه بر آن، ارده حاوی مقادیری از ویتامین ها، مواد معدنی و کلسیم است. بنابراین مصرف آن در وعده های غذایی روزانه توصیه می شود.

آجیل و دانه های روغنی

از بادام، دانه های آفتاب گردان و … که سرشار از پروتئین می باشند می توان به عنوان میان وعده و یا در برخی سالاد ها استفاده کرد و از این طریق بخش اعظمی از پروتئین های مورد نیاز بدن را تامین نمود.

منابع گیاهی حاوی پروتئین

کلم پیچ

کلم از جمله سبزیجات مهم و یکی دیگر از منابع پروتئین گیاهی است که سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی و پروتئین می باشد؛ در یک لیوان کلم پیچ، به مقدار ۳ گرم پروتئین وجود دارد.

تخم مرغ

تخم مرغ به عنوان یکی از ده غذای برتر که حاوی پروتئین می باشد، معرفی شده است. بنابراین نباید از مصرف آن چشم پوشی کرد. پخت تخم مرغ بسیار ساده است و همچنین در ترکیب بسیاری از غذاها می توان از آن استفاده کرد.

غداهای گیاهی حاوی پروتئین

شیر سویا

یکی دیگر از منابع پروتئین گیاهی ، شیر سویا می باشد که از سویا بدست می آید و ظاهری شبیه شیر گاو دارد؛ یک لیوان شیر سویا حاوی ۲۱ گرم پروتئین می باشد. بنابراین می توانید این ماده غذایی مفید را در وعده های روزانه قرار دهید و مقداری از پروتئین مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید.

منابع پروتئینی و گیاهی

غلات

استفاده از غلات کامل مانند برنج قهوه ای، نان و آرد سبوس دار که حاوی پروتئین و مواد مغذی است و گنجاندن آن در برنامه غذایی بسیار مهم و مفید می باشد.

منبع : آرگا

برچسب :


از بدترین عادات بسیاری از افراد این است که با کوچکترین مشکل از استامینوفن ها استفاده می کنند که به صورت های مختلفی در داروخانه ها بدون نسخه تهیه می شود، جدا از اثری که این قرص دارد نباید آن را بی ضرر دانست چرا که مصرف بی اندازه آن عوارض جبران ناپذیری برای انسان دارد.

قرص استامینوفن چیست

همانطور که گفتیم استامینوفن در قالب های مختلف مانند قرص، شربت، محلول، قطره به بازار عرضه می شوند که معمولا دارای دوز های مختلفی است، که بیشتر افراد از قرص آن مصرف می کنند و از شربتش هم بیشتر برای کودکان استفاده می شود. جالب است که بدانید ایرانیان جز پرمصرف کننده ترین کشورها در استفاده از این قرص هستند.

استامینوفن به دلیل داشتن مخدر برای رفع درد و رفع تب تجویز می شود و مناسب جهت درمان های کمردرد، سردرد، دندان درد و… که نوع کدئین آن مقدار کمی تریاک در آن وجود دارد که به همین دلیل جزء پرمصرف کننده ترین مسکن ها قرار گرفته است.

عوارض مصرف استامینوفن

اگر برای استفاده از این مسکن به سراغ پزشک خود بروید معمولا دوزی متناسب با بدنتان را برای شما تجویز خواهد کرد. اما اگر به صورت خود سرانه این دارو را استفاده کردید منتظر عواقب جدی آب باشید.

 • یکی از اولین عوارض شناخته استامینوفن از بین رفتن احساسات و به وجود آمدن سردی است. که معمولا واکنش های احساسی خود را در یک وضعیت احساسی از دست خواهند داد. که می تواند زندگی مشترک را به خطر بی اندازد.
 • این دارو قابلیت آن را دارد که باعث ایجاد آلرژی شود. که این آلرژی به دلیل مواد دیگری است که در ساخت دارو به کار می برند.
 • استفاده از این دارو در دوران بارداری می تواند بسیار خطر ناک باشد که در صورت مصرف باعث می شود زمینه های ابتلا به بیماری اوتیسم و پیش فعالی فراهم شود.

استامینوفن در بارداری

 • زنانی که به صورت مداوم این دارو مسکن را استفاده می‌کنند، ۲برابر افراد معمولی در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.
 • همانطور که گفتیم این مسکن به دلیل داشتن مخدر در صورت مصرف مداوم باعث به وجود آمدن وابستگی می شود که به مرور زمان باعث می شود بدن به دوز های پایین جواب ندهد که در این صورت فرد مجبور می شود به استفاده از دوز های بالاتر روی بیاورد.
 • با مصرف مداوم این مسکن باعث می شود که در طی زمان کم کم کبد نمی تواند به خوبی کارش انجام دهد در نتیجه باعث از کار افتادگی کبد می شود.
 • مصرف ۴۰ روز از این مسکن باعث به وجود آمدن اعتیاد در فرد می شود.
 • مصرف مداوم این مسکن باعث می شود زمینه ابتلا به آسم و تنگی نفس افزایش پیدا کند که می تواند برای ریه ها کاملا خطر آفرین باشد.
 •  استفاده بیش از حد استامینوفن باعث به وجود آمدن خستگی شدید تعرق زیاد و تهوع می شود که در نهایت ممکن است منجر به مرگ شود.

تاثیر گذاری استامینوفن روی کبد

 • استامینوفن در مقایسه با دارو های ضد التهابی کمتر باعث ایجاد التهاب می شود اما مصرف طولانی مدت آن باعث خونریزی معده و به وجود آمدن زخم معده می شود.
 • استامینوفن در کبد برای متابولیزه شدن باید به مواد شیمیایی تبدیل شود تا بتواند از بدن بیرون برود پس مصرف زیاد آن باعث سمی شدن کبد و مسمومست می شود. این فرایند بر روی کسانی که همزمان الکل هم استفاده می کنند بیشتر است.

از جدی ترین عوارض این دارو:

 • یبوست
 • خونریزی یا سیاهی
 • وجود خون در ادرار
 • خستگی یا ضعف غیر معمول
 • تب با لرز یا بدون لرز
 • درد در قسمت پایین کمر و یا پهلو ها
 • ایجاد لکه های قرمز روی پوست
 • چشم ها یا پوست زرد
 • گلو درد
 • نقاط سفید بر روی لب ها و یا دهان
 • خارش پوست
 • خونریزی یا کبودی های بدون علت
 • زخم
 • کم شدن ناگهانی مقدار ادرار

مقدار مصرف

 1.  معمولا مصرف بی رویه این مسکن باعث به وجود آمدن مسمومیت می شود که اگر با نحوه استفاده و دوز متناسب آن آشنا باشیم دچار عوارض خاصی نخواهید شد.
 2. میزان استفاده استامینوفن در بزرگسالان ۳۵۰ تا۴۰۰ میلی گرم است که باید هر ۶ ساعت یکبار مصرف کنند در صورت نامنظم بودن دوره مصرفی باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بدن فرد می شود.
 3. میزان استفاده از آن برای کودکان هم بین ۱۰ الی ۱۵ میلی گرم است که معمولا به ازای هر کیلوگرم از وزن کودک استفاده می شود.
 4. توجه داشته باشید که میزان دوز مصرفی آن برای بزرگ سالان نباید از ۴۰۰۰ میلی گرم زیاد تر شود.

استامینوفن چه بلایی برسرتان می آورد

تداخلات دارویی

این مسکن ممکن است با داروی دیگری تداخل داشته باشد و ممکن از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از جمله دارو هایی که با قرص استامینوفن تداخل دارند:

 • الکل
 • ضد التهاب های‌ غیر استروئیدی
 • داروهای ضد بارداری خوراکی
 •  کلستیرامین
 • فنی توئین
 •  وارفارین
 •  زیدو وودین
 • ایزونیازید

در آخر به این نکته توجه داشته باشید که در صورت هر گونه از عوارضی که در بالا ذکر کرده ایم دچار شدید به اورژانس مراجعه کنید. تمامی اطلاعاتی که درباره این مسکن در اختیار تان گذاشته فقط در جهت بالا رفتن اطلاعات عمومی است و نباید از این مطالب در جهت جای گزینی مراجعه به دکتر متخصص قرار دهید.

منبع : آرگا

برچسب :


با تکیه بر فنون مذاکره می توان مذاکره را به سمت دلخواه پیش برد و از آن نتایج مثبت کسب نمود. یادگیری این فنون با کمترین تمرین نصیب شما خواهد شد. فقط کافی است کمی درایت به خرج دهید.


به طور کلی انسان ها به دنبال زندگی در اجتماع هستند و به طور ذاتی تمایل به ارتباط با دیگران دارند. آن ها مایل هستند که در نقش اجتماعی خود جای بگیرند. مذاکرات زمینه لازم برای ابراز عقاید را فراهم خواهد کرد. با رعایت اصول گفتگو می توانید امتیازاتی را در بحث از آن خود کنید. این مذاکره با رعایت استراتژی های مناسب به سمت دلخواه شما سوق داده می شود. در این شرایط باید فرصت صحبت کردن را نیز از طرف مقابل نگیرید. در آخر نیز این شما هستید که برنده از بحث بیرون می آیید. البته برنده بودن شما در گفت و گو زمانی واقعیت دارد که طرف مکالمه تان تا پایان بحث باقی بماند و مکالمه را ترک نکرده باشد.

کسب جذابیت در مذاکره

شاید در نگاه اول فنون مذاکره کمی غیر ضروری به نظر برسد اما با اندکی تأمل متوجه می شوید که بسیاری از این مذاکرات می توانند جنبه شخصی، اجتماعی، شغلی، عقیدتی و … داشته باشند. بنابراین متوجه اهمیت این بحث و گفتگوها خواهید شد.

آشنایی با فنون مذاکره

برای به دست گرفتن مذاکره ابتدا بهتر است یک شناخت جامع و اجمالی درباره موضوع مورد بحث داشته باشید و سپس اصول منظور شده برای مذاکره را در دست بگیرید. این فنون از تکنیک های بازاریابی نیز به حساب می آید.

شگردهای گفتگو

نوع مذاکره مشخص شود

در همان ابتدا بهتر است نوع طولانی یا کوتاه بودن مذاکره مشخص شود. لی تامپسون نویسنده کتاب «ذهن و قلب مذاکره‌کننده» باور دارد که نوع ارتباط و گفتگوی یک خدمه رستوران با مشتری از نوع کوتاه مدت می باشد. چون احتمال تکرار شدنش بسیار کم است.

نحوه انجام مذاکره موفق

بحث هایی که بین همکاران در محیط شغلی رخ می دهد، از نوع بلند مدت می باشد. در مذاکرات بلند مدت روی دیگران تاثیر می گذارید و این تاثیرات بر روی روابط شما اثر گذار است. ضمن اینکه ممکن است به امتیازاتی نیز دست یابید. پس بر روی فنون مذاکره بلند مدت متمرکز شوید.

پیشنهاد از جانب شما باشد

یکی از فنون مذاکره ارائه اولین پیشنهاد از سمت شماست. برای این کار از اصطلاح لنگراندازی ذهنی استفاده می شود. این رفتار در زمره جهت گیری های شناختی می باشد که قضاوت ها، رفتار، اعتقادات و در نهایت تصمیمات فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. گزینه های پیشنهادی شما در چنین مکالمه ای در تصمیمات بعدی به شدت تاثیر گذار هستند.

تکنیک های گفت و گو

اگر قرار است در یک مصاحبه کاری پیشنهاد حقوق بدهید، بهتر است در همان ابتدا بالاترین مبلغ را در نظر بگیرید. مدیران همواره سعی دارند مبلغ دریافتی شما را کم کنند. پس اگر شما از همان ابتدا رقم کمی برای دریافت حقوق ارائه نمایید، بسیار ضرر کرده اید و فنون مذاکره را به هم ریخته اید.

تامپسون در این باره گفته است:

«بُرد با کسی است پیشنهاد اول را بدهد. ممکن است طرف مقابل، پیشنهاد شما را مسخره بداند، اما اصلا اهمیت ندهید؛ مهم این است که شما کاری را انجام داده‌اید که از درستی آن اطمینان دارید.»

پیشنهاد از نوع تهاجمی باشد

آدام گالینسکی بر این باور است که افراد بسیاری برای دادن پیشنهاد در زمینه کاری دچار تردید هستند و به شکل محتاطانه برخورد می کنند. گالینسکی صحبت درباره حقوق را شبیه فروش یک خانه می پندارد و در این باره می گوید:
«دیدگاه فروشنده را در نظر بگیرید: هر چه قیمت پایه‌ی شما بالاتر باشد، قرارداد نهایی نیز بالاتر بسته می‌شود.»

ارائه قیمت بالا باعث تمرکز بر روی نکات مثبت می شود. دادن یک پیشنهاد تهاجمی از سوی شما با ارائه امتیازات همراه خواهد بود. در این صورت سود مذاکره را به دست می آورید. اگر پیشنهاد تهاجمی نداشته باشید، دو حالت برای شما رخ می دهد. در یکی از این حالات شما امتیازات کمتری ارائه می کنید. در حالت دوم به عملی شدن درخواست خود اصرار می ورزید.

قدرت بیان در مذاکره

برای پیشنهادات خود حد و حدود مشخص کنید

این موضوع از فنون مذاکره و خرید و فروش می باشد. شما باید برای پیشنهاد خود یک رقم بالا و پایین مد نظر قرار دهید. جاد الیس در این باره گفته است:

بهتر است همواره برای خود یک کفِ‌قیمتی درنظربگیرید. داشتن کَف و سقف قیمتی در مذاکرات چه برای خریدار و چه فروشنده‌ی کالا اهمیت زیادی دارد. مشخص بودن این سطح قیمتی در مذاکرات باعث می‌شود، پیشنهادات ارائه شده را با همان سطح قیمتی بسنجید و اگر نمی‌توانید قبول کنید، از انجام آن اجتناب کنید.

وقتی حدود قیمتی لازم را برای پیشنهادتان داشته باشید، کمتر پیشنهادهای پیرامونی برای تان پر رنگ می شود. در نتیجه در تصمیم خود ثابت قدم می شوید.

در گفت و گو شبیه به آینه رفتار کنید

وقتی باب سخن را با طرف مقابل باز می کنید، باید تاثیر پذیری از حالات صورت، لهجه، نحوه رفتار و زبان بدن را در نظر داشته باشید. ضمن اینکه فن بیان خود را به کار بگیرید. با تقلید رفتار و حالات طرف مقابل در حین بحث می توانید کلمات را به خوبی ادا کنید و مذاکره را در دست بگیرید. ضمن اینکه تاثیر زیادی بر طرف مقابل داشته باشید. با تقلید رفتار فرد مقابل نتیجه بهتری نیز از گفتمان کسب خواهید کرد و فنون مذاکره را به خوبی اعمال می کنید.

تکرار زبان بدن در فنون مذاکره

توانایی های خود را پر رنگ کنید

تجربه و تحقیقات علمی نشان می دهد که استعداد ها و توانایی ها بیش از اندوخته و موارد کسب شده اهمیت دارند و قادر به جلب توجه هستند. پس بهتر است خود را فردی لایق و شایسته نشان دهید و بر روی توانایی های خود متمرکز شوید. در این صورت جذابیت بیشتری برای حاضرین خواهید داشت.

فرصت چانه زنی بر سر قیمت را از طرف مقابل نگیرید

زمانی که مبلغ از سمت شما ارائه شد، منتظر عکس العمل طرف مقابل بمانید و به او فرصت اظهارنظر بدهید. در این صورت فنون مذاکره را رعایت کرده اید. بهتر است این رقم از حد معمولی کمی بالاتر باشد. به عنوان مثال اگر حقوق پایه برابر با ۱۰۰ هزار دلار است، شما رقم ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار دلار را مد نظر قرار دهید. آن گاه می توانید فنون مذاکره را به خوبی عملی کنید و فرصت چانه زنی و کم کردن مبلغ را نیز به طرف مقابل بدهید. هیچ وقت بر روی یک مبلغ متمرکز نشوید و اصرار نکنید. چون قطعاً به یک بحث تحمیلی و بی فایده راهی می شوید.

تکنیک های بحث کردن

در مورد خودتان صحبت کنید

آدام گرنت در آزمایشی که بر روی دانشجویان دانشگاه استنفورد و دانشگاه نورث‌وسترن در سال ۲۰۰۲ انجام داد، از آن ها درخواست مذاکره به روش ایمیلی را داشت. افرادی در این مذاکره بدون حاشیه اصل مطلب را ادا کردند و نام و ایمیل خود را با هم به اشتراک گذاشتند اما گروهی بر روی ویژگی های جزئی تر متمرکز شدند و توانستند اطلاعات بیشتری از یکدیگر کسب نمایند. این افراد در مذاکرات حدود ۵۹ درصد و گروه اول فقط ۴۰ درصد موفق بودند. گروه دوم اجراکنندگان فنون مذاکره بودند.

چانه زنی بر سر قیمت در مذاکره

گزینه های روی میز را حفظ کنید

برای پیشبرد اوضاع به نفع خود، گزینه های روی میز را همچنان حفظ کنید. نیل راکهام می گوید که مذاکره کنندگان مباحث مختلف را به شکل منفرد دنبال نمی کنند و در واقع همه موضوعات را مورد توجه قرار می دهند. یعنی این مذاکره کنندگان فنون مذاکره را به خوبی یاد گرفته اند. به جای اینکه اول درباره موضوع حقوق صحبت کنند و آن گاه موضوع دیگر را پیش بکشند، ترجیح می دهند کلیه شرایط قرارداد را با هم مطرح کنند و بحث را به موازات هم دنبال نمایند.

گرنت در این باره اشاره می کند:

«گذاشتن همه‌ی گزینه‌ها روی میز، انعطاف‌پذیری شما را در حفظ موقعیتِ کاری و افزایش حقوق و مزایا بیشتر می‌کند.»

منبع : آرگا

برچسب :


ما برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی و همچنین داشتن استخوان های سالم و عضلات سالم به این ماده معدنی یعنی منیزیم نیازمندیم، پس کمبود منیزیم می تواند از داشتن یک بدن سالم،جلوگیری کند، و فرد را دچار گرفتگی شدید عضلات، ضعیف شدن استخوان ها و… مبتلا کند.

   هر آنچه که باید درباره کمبود منیزیم در بدتن بدانید

عنصر منیزیم در ۳۰۰ واکنش بیو شیمیایی بدن دخیل است مانند عملکرد سوخت و ساز بدن، فشار خون بالا و… خیلی چیزهای دیگر پس می توان تصور کرد که فقدان منیزیم می تواند چه تاثیراتی منفی بر سلامتی انسان بگذارد، از آنجایی که ۹۰ درصد از افراد جهان دچار کمبود این مواد معدنی هستند قصد داریم در ادامه به علائم کمبود منیزیم و روش های این کمبود اشاره کنیم.

علائم کمبود منیزیم در بدن

سردردهای میگرنی

تحقیقات نشان داده که کاهش منیزیم رابطه مستقیمی با سردرد های میگرنی دارد، زیرا مقدار منیزیم در بدن آن دسته افرادی که دچار سردرد های مکرر می شوند نسبت به کسانی دچار این نوع سردرد نمی شود از میزان کمتر از منیزیم برخوردار هستند، این گونه افراد با مراجعه به پزشک معمولا قرص هایی را تجویز می کند که مربوط به کمبود منیزیم در بدن می شود.

چه دلایلی منجر به کاهش منیزم می شود

پوکی استخوان

عدم نبود مواد معدنی از جمله منیزیم فرد را به سوی پوکی استخوان سوق خواهد داد، که یک مشکل جدی و خطر آفرین را برای افراد مخصوصا افراد میان سال به وجود می آورد. پس باید گفت که مقدار دریافت روزانه منیزیم برای سلامت استخوان ها بسیار ضروری است چرا که از به وجود آمدن پوکی استخوان جلوگیری خواهد کرد.

آشنایی با علائم کمبود منیزیم

فشار خون بالا

فشار خون بالا با کمبود منیزیم رابطه مستقیمی دارد، تحقیقاتی که روی این موضوع صورت گرفته نشان داده که کسانی بدنشان از سطح منیزیم خوبی برخوردار بوده دارای بهترین فشار خون هستند.

خستگی

شاید خستگی یک امر طبیعی باشد اما شدت خستگی فراوان در طول روز می تواند یک زنگ خطر جهت کمبود منیزیم در بدن باشد. زمانی که شما یک حس دائمی از خستگی داشته باشید به این معنا است که بدنتان با کمبود این مواد معدنی مواجه شده است زیرا وجود منیزیم در بدن تاثیر فراوانی بر تولید انرژی کمک می کند و طبیعی است که نبود آن در بدن موجب خستگی شود که راه حل آن دریافت منیزیم است.

نشانه های کمبود منیزیم

گرفتگی عضلات

یکی از دردناک ترین و آزار دهنده ترین علائم کاهش منیزیم گرفتگی عضلات یا همان اسپاسم است که این گرفتگی ها غیر قابل کنترل هستند که معمولا به علت تغذیه نامناسب به وجود می آید، وجود این گرفتگی های عضلانی نشانگر وجود کمبود شدید منیزیم در بدن است که باید مقدار این ماده معدنی را در بدنتان بالا ببرید.

مواد عذایی حاوی منیزیم

مشکلات هورمونی

کمبود عنصر منیزیم باعث بالا رفتن پروژسترون و استروژن در بدن می شود، که بیشتر زنان باردار از این مشکل نالان هستند که باعث گرفتگی عضلات می شود که از مشکلات سندرم پیش از قاعدگی است که به دلیل وجود منیزیم کم در بدن است.

ضربان نامنظم قلب

یکی از اصلی ترین نقش های منیزیم ایفا کردن سلامت عمومی قلب است، وجود میزان مناسب این عنصر برای قلب باعث عملکردی بی نقص روی ضربان قلب می شود، اما کمبود منیزیم باعث می شود تا ضربان قلب به درستی انجام نشود و دچار نامنظمی یا همان آریتمی شود. در واقع کار اصلی منیزیم برای قلب حفظ ضربان طبیعی قلب است. وجود این عنصر در بدن از ابتلا به بسیاری از بیماری های قلبی پیشگیری می کند.

نشانه های رایج کمبود منیزیم

سرگیجه

 وجود سرگیجه در فرد ممکن است علت های مختلفی داشته باشد، که اکثرا هم در مورد آن تشخیصی اشتباه داده می شود چرا که علت های زیادی وجود دارد، اما قبل از هر گونه دوا و دکتر باید میزان منیزیم را در بدن خود چک کنید زیرا علت سرگیجه های طولانی مدت می تواند از کمبود شدید منیزیم نشات گرفته باشد.

چه عواملی منجر به ایجاد کمبود منیزیم می شود.

تغییرات شخصیتی

نداشتن آرامش و تحریک پذیری بسیار بالا از علائم کمبود منیزیم در بدن است، زمانی که افراد به این آشفتگی ها دچار می شوند معمولا نمی توانند علت اصلی آن را تشخیص دهند، اما باید گفت که بیشتر این نشانه ها از علائم این کمبود عنصر در بدن است.

بی حسی دست و پا

کمبود منیزیم باعث می شود تاثیر مستقیمی روی سیستم عصبی گذاشته شود که تاثیر آن بر روی این سیستم به صورت بی حسی در بدن ظاهر می شود، کمبود این عنصر در بدن باعث می شود تا سیگنال ها به درستی به سراسر بدن انتقال داده نشود که همین انتقال نادرست منجر به بی حسی در دست ها و پاها می شود.

نشانه های رایج کمبود منیزیم

 اضطراب شدید

اگر شما بدون علت خاصی و به صورت مرتب دچار اضطراب و پریشانی می شوید باید این احتمال را داد که با کمبود منیزیم مواجه شده اید، چرا که کمبود این عنصر منجر با ایجاد استرس و اضطراب های افراطی می شود.

علل اصلی فقدان منیزیم

استرس: این معضل را تقریبا همه ما دچار شده ایم و ممکن است برای بعضی از افراد همیشگی باشد اما باید گفت که زمانی که ما دچار استرس و حتی اضطراب می شویم سطح منیزیم بدن به صفر می رسد، در واقع می توان گفت استرس دشمن اصلی کمبود منیزیم در بدن است.

نوع تغذیه: خوراکی هایی که از کافئین و قند بالایی برخوردار هستند دخالت فراوانی در کمبود این مواد معدنی در بدن دارد. یک تحقیقی که بر روی این موضوع صورت گرفته نشان داده که برای تجزیه یک مولکول گلوکز به ۲۸۷ مولکول منیزیم نیاز دارد که رقم بسیار بالایی است. فرد را مستعد به کمبود این عنصر می کند.

دارو ها: زمانی که ما از دارو هایی بدون نسخه مانند قرص های ضد بارداری، آنتی بیوتیک ها و انسولین استفاده می کنیم باعث می شویم که منیزیم در بدنمان از بین برود.

وجود مقدار کم منیزیم در مدت طولانی در بدن منجر به بیماری های:

 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع ۲
 • بیماری قلبی
 • پوکی استخوان

اولین نشانه هاس کمبود منیزیم

منابع عالی برای رفع این کمبود

 • اسفناج ۱۵۷ میلی‌گرم منیزیم
 • بادام ۲۷۰ میلی گرم منیزیم
 • تخمه‌ی کدو ۲۶۲ میلی گرم منیزیم
 • آووکادو ۵۸ میلی‌گرم منیزیم
 • ماست ۵۰ میلی‌گرم منیزیم
 • برگ چغندر ۱۵۴ میلی‌گرم منیزیم
 • لوبیا سیاه ۶۰ میلی‌گرم منیزیم
 • موز ۳۲ میلی‌گرم منیزیم
 • شکلات تلخ ۱۷۶ میلی گرم منیزم
 • بادام زمینی ۱۶۸ میلی گرم منیزیم
 • پاپ کورن ۱۵۱ میلی گرم منیزیم

جبران کمبود منیزیم با مواد غذایی

از جمله مواد خوراکی و عالی برای تامین منیزیم بدن: سبزیجات، گوجه فرنگی، غلات، سبوس ها و کاکائو خالص و… است که شما می توانید به داشتن یک برنامه غذایی غنی از منیزیم از کمبود آن جلوگیری کنید.

نکات

 • زنان باردار با مصرف این ماده معدنی می توانند از پوک استخوان در امان بمانند و کمک می کند که نوزادی سالم تری را به دنیا بیاورند.
 • استفاده از از مواد چرب و پر قند باعث می شود که منیزیم بدن از دست برود به همین دلیل باید از مصرف مواد حاوی قند بالا پرهیز کنید.
 • استفاده از مشروبات الکی باعث کاهش میزان منیزیم در بدن می شود.
 • استفاده از چای و مواد غذایی شیرین، آنتی بیوتیک ها و نوشابه ها را به حداقل برسانید.

منبع : آرگا

برچسب :


همسر شما علاوه بر ویژگی های مثبت و خوبی که دارد می تواند ویژگی های آزار دهنده ای نیز داشته باشد که هر یک از این ویژگی ها می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال در صورتی که همسر حسود داشته باشید نمی توانید به راحتی خیلی از کارهای معمولی را انجام دهید و احساس می کنید که همسرتان ریزترین رفتارهای شما را زیر نظر دارد. اما در مقابل اینگونه از رفتارها و حساسیت ها چه باید کرد؟ زنان حسود

با همسر حسود و حساس چطور رفتار کنیم؟

ممکن است برخی از مردان و یا خانم ها در منزل و در زندگی مشترک خود با رفتارهای حساس و آزار دهنده ای از سمت همسر خود رو به رو شوند که متوجه می شوند همسر آن ها دارای حسادت است و این حسادت نسبت به اطرافیان به ویژه همسر اینگونه از افراد همسر خود را بسیار زیر نظر دارند و فکر می کنند همسر آن ها باید از همه جهات عالی باشد و از سوی دیگر با جنس مخالف هیچ صحبتی نداشته باشد.

اگر در همسر خود نیز چنین رفتارهایی را مشاهده می کنید باید بدانید که تنها از طریق بالا بردن آگاهی خود در این زمینه است که می توانید به درک درستی از او برسید و او متوجه محبت و عشق شما شود. در اینجا بیشتر درباره علت های رفتار همسر حسود توضیح خواهیم داد و راه های درست رفتار با آن ها را بیان می کنیم.

کنترل همسر حسود

علت های این رفتارهای حساس گونه در همسر می تواند در نوع تربیت و نگرش فرد ریشه داشته باشد این افراد اغلب دارای وجهی از خودخواهی هستند ویا در نقطه مقابل آن از اعتماد به نفس کمی برخوردار می باشند.

شناخت:

شما نمی توانید با دانش کمی که دارید به همسر خود برچسب حسود بودن بزنید زیرا این کار می تواند رابطه شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین در اولین قدم باید ویژگی های افراد حسود را بدانید و در صورتی که می دانید همسرتان دارای این نشانه ها است بهتر است با خوشرویی با او موضوع را در میان بگذارید. بدبین بودن، زودرنجی، نداشتن اعتماد به نفس و … می تواند از جمله عوامل ایجاد کننده این رفتارها باشد.

رفتار با همسری حسود

بیشتر به او نزدیک شوید:

این راهکار به ویژه در خانم ها می تواند تاثیر بالایی داشته باشد زیرا بیشتر خانم ها در صورت داشتن فاصله  عاطفی با همسر خود فکر می کنند دارای کمبودهایی هستند. بیشتر احساسات خود را به همسرتان بیان کنید و ابراز علاقه خود را به او نشان دهید.

دوری از تمسخر:

یکی از کارهایی که باید جدا از آن خودداری کنید مسخره کردن همسر است زیرا با این رفتار موجب می شوید تا غرو او بیشتر جریحه دار شود و نه تنها رفتار او تغییر نمی کند بلکه به لجبازی بیشتر روی می آورد.

 

مشکلات همسران حسود

 • اطمینان کردن به همسر و هم عقیده بودن با او
 • عدم پنهان کاری
 • در هنگام بروز رفتار حسادت آمیز بهتر است سکوت کنید و بعد موضوع را بازگو کنید
 • لجبازی نکردن

حسادت همسر بیش از هر چیز برای از بین رفتن نیاز به توجه همسر دارد و بنابراین شما تنها شخصی هستید که می توانید در وهله اول به همسر خود کمک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :


ضرب دیدگی و کوفتگی پا مشکلی است که برای تمام ما اتفاق افتاده است و ما همیشه به دنبال راه حلی برای درمان کوفتگی پا بوده ایم این کوفتگی ها که ممکن است در اثر زمین خوردن، تصادف و برخورد پا با جایی ایجاد شود که باید گفت جای نگرانی نیست چرا که برای راه های خانگی زیادی برای درمان وجود دارد.

درمان سریع کوفتگی پا

کوفتگی چیست؟

منظور از کوفتگی پا یعنی کبودی که می تواند سطحی باشد و یا می تواند کوفتگی آنقدر زیاد باشد که به بافت آسیب برساند این کبودی توسط رگ های خونی به وجود می آید که معمولا با ضربه شدید به پوست این اتفاق می افتد که این ضربه باعث می شود رگ ها خونی دچار نشت خون به داخل بافت شود که به آن کوفتگی می گویند.

همانطور که می دانید علائم و درد هایی که در اثر کوفتگی پا به وجود می آید می تواند به مرور زمان خوب شود اما برای اینکه به بهبودی سریعی دست پیدا کنید می توانید از روش های زیر برای درمان کوفتگی پا استفاده کنید.

  درمان سریع کوفتگی پا

راه های درمان کوفتگی پا

۱. پانسمان و بستن محل مورد نظر

یکی از متداول ترین نمونه های درمان که در طب سنتی رایج است بستن محل کوفته شده است این کار باعث می شود که درد ناشی از کوفتگی کمتر شود و از به وجود آمدن خونریزی در مویرگ ها جلوگیری کند.

روش های ساده در درمان کوفتگی پا

۲. کمپرس آب گرم

بالا نگه داشتن دما در محل کوفتگی کمک زیادی به درد و گرفتگی های پا می کند این کار باید با کمپرس آب گرم انجام داد، آب گرم منجر به افزایش شدید خون در محل کوفتگی و همچنین از بین رفتن کبودی های ناشی از کوفتگی پا می کند شما برای انجام این کار می توانید از کیسه های مخصوص آب گرم، حوله گرم و یا دوش آب گرم استفاده کنید.

درمان کوفتگی پا با روش های خانگی و در طب سنتی

۳. بالا نگه داشتن پا

شما می توانید برای درمان کوفتگی در قسمت پا از این روش استفاده کنید شاید این کار به نظر ساده برسد اما برای درمان کوفتگی پا بسیار موثر خواهد بود. این کار را باید با دراز کشیدن روی زمین و قرار دادن پاها در یک سطح بالا انجام دهید شما می توانید پاهایتان را به دیوار تکیه دهید این کار باعث می شود که فشار از روی پا برداشته شود و از شدت کبودی و تورم آن هم کاسته شود.

اقدامات لازم جهت درمان کوفتگی پا

۴.کمپرس آب سرد

یکی از نوین ترین راه های درمان کوفتگی پا در طب سنتی استفاده از کمپرس آب سرد است. برای اینکه از مزایای این روش بهره مند شوید باید بلافاصله بعد از ضرب دیدن پا از آن استفاده کنید. این کار باعث می شود از ایجاد کبودی و تورم ناشی از ضرب دیدگی به طور چشم گیری کم شود. برای استفاده از این روش می توانید از کیسه آب سرد و یا تکه های یخ و قرار دادن روی محل کوفته شده استفاده کنید.

درمان های تاثیر گذار جهت کوفتگی پا

۵.استفاده از زرد چوبه و تخم مرغ

یکی از پرمصرف ترین و تاثیر گذار ترین روش هایی که می توان جهت درمان کوفتگی پا از آن استفاده کرد مخلوط زرد چوبه و تخم مرغ است. با مخلوط کردن این دو ماده و قرار دادن آن روی محل کوفته شده به مدت یک شب و بستن آن می تواند در درمان آن کمک فراوانی بکند.

استفاده از مخلوط تخم مرغ و زرچوبه برای درمان کوفتگی پا

۶.ضماد ریوند چینی

ریوند چینی نوعی گیاه مفید در جهت انواع بیماری های مختلف که جایگاه ویژگی در طب سنتی دارد از این گیاه می توان در جهت درمان کوفتگی پا استفاده کرد و نتیجه خوبی گرفت، برای استفاده از این گیاه باید مقداری از آن را با شراب سیاه انگوری مخلوط کرد و در محل آسیب دیده قرار دارد.

راه های درمان کوفتگی پا

۷.ترکیب سرکه و عسل

همانطور که می داند هم سرکه و هم عسل هر دو در طب سنتی کاربرد های فراوانی دارد. برای درمان کوفتگی پا شما می توانید با مخلوط کردن این دو ماده با یکدیگر آن را در روی محل کوفته شده به آرامی ماساژ دهید تا از خواص این دو ماده بهره مند شوید.

۸.استفاده از گیاه مومیایی

گیاه مومیای جزء قدیمی ترین گیاهانی است که در جهت بهبود کوفتگی پا از آن استفاده می شود. برای استفاده از این گیاه باید مقداری از آن را در روغن شتر آب کنید و سپس به اندازه یک قاشق چای خوری از آن میل کنید شما می توانید روزانه محل کوفته شده را با آن چرب کرده و ماساژ دهید.

زمانی که پایتان دچار کوفتگی شده است سعی از کشیدن و تکان دادن بیش از اندازه آن خودداری کنید چرا که ممکن است منجر به آسیب دیدگی بیشتر پا شود در این مواقع تا می توانید باید به پای خود استراحت دهید و با استفاده از روش های که در اختیارتان قرار دادیم جهت بهبود کوفتگی از آن ها استفاده کنید.

منبع : آرگا


نعناع جز سبزیجات معطر است که در دنیای آشپزی کاربرد های فراوانی دارد و هم چنین برای عطر دار و طمع دار کردن غذا مورد مصرف قرار می گیرد اما علاوه بر کاربرد های فراوانی که در صنعت آشپزی دارد از خواص نعناع استفاده فراوانی دارویی می شود. همانطور که می دانید نعناع دارای صد ها گونه است که خواصش در تمام دنیا زبانزد شده است  و در کشور های گوناگونی مانند خاورمیانه، هند ، و اروپا طرفداران فراوانی دارد.

نعناع گیاهی معطر و خوش طعم

برگهای نعناع بیضی شکل، نوک تیز و دندانه دار می باشد که دارای کرک کمی در روی برگ های خود می باشد. نعناع در مناطق معتدل و آفتاب گیر بخوبی رشد می کند سبز معمولا در سرتاسر جهان کشت می شود. این گیاه در نواحی شمال ایران و اطراف تهران به حالت وحشی پرورش می یابد.

نعناع از روزگاران قدیم بعنوان یک گیاه معطر و اشتها آور و برای ناراحتی های دستگاه گوارش استفاده می شده، نعناع در قرون وسطی برای درمان بیماریها و برای التیام زخم ها و درمان درد گزیدگی زنبور و  استفاده می شود. امروز نعناع با صدها خاصیت دارویی که دارد جز سبزیجات پرمصرف قرار گرفته است .

استفاده از خواص نعناع و روغن آن

خواص نعناع و مزیت های دارویی و درمانی آن

از نعناع به شیوه های مختلفی استفاده می شود طوری که هم از گیاه تازه آن استفاده می شود و هم از خشک شده آن برای مصارف متعدد کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر با خواص نعناع و کاربرد های دارویی و درمانی آن با این مطلب همراه باشید.

فواید بی شمار دم کرده نعناع

معده و روده

از جمله خواص نعناع تقویت کننده معده و بدن است. نعناع عضلات معده را آرام می کند و روند جریان صفرا برای هضم چربی بدن نیاز دارد، بهبود می بخشد. در نتیجه غذا از طریق معده به سرعت و به راحتی عبور می کند  که خود  کمک زیادی به رفع بسیاری از ناراحتیهای هاضمه می کند. نعنا باد شکن است و گاز معده و روده را از بین می برد.

 • استفاده از دم کرده نعناع برای از بین بردن قولنج و دردهای روده و معده و مشکل در هضم غذا .
 • مصرف نعناع باعث کشته شدن کرم های معده و روده می شود.
 • استفاده از نعناع و انار ترش برای از بین بردن سکسکه و استفراغ.
 • استفاده از نعناع برای از بین بردن دردهای  شکمی.
 • استفاده از دم کرده نعناع برای رفع سوء هاضمه.
 • مصرف دم کرده نعناع با نبات برای رفع اسپاسم و دل درد و بهم ریختگی مزاج
 • مصرف دم کرده نعناع برای رفع سردی مزاج و حالت تهوع.
 • مصرف ترخون و نعناع همراه با نان برای کسانی که رطوبت معده زیادی دارند باعث ترش کردن می شود.
 • مصرف روزانه ۳الی ۴ لیوان دم کرده نعناع تمام ناراحتی های معده را برطرف می کند.

مفید در دمان مشکلات روده و معده

درمان سکسکه و بوی بد دهان

 • سبزی نعناع علاوه بر خاصیت  میکروب کشی و تنفس تازه، با از بین بردن باکتری های مضر در داخل دهان و با تمیز کردن زبان و دندان، تاثیر فوق العاده ای بر سلامت دهان و دندان می گذارد. به همین منظور مصرف چند برگ نعناع همراه با غذا برای برطرف کردن بوی بد دهان بسیار موثر و نتیجه بخش است.
 • استفاده از برگ نعناع برای برطرف کردن سکسکه  ، به این منظور چند برگ نعناع را در دهان گذاشته و خوب بجوید.

رفع بوی بد دهان و سکسکه با بهره مندی از خواص نعناع

خواص نعناع مفید برای درمان مسمومیت غذایی

 • مصرف سیب زمینی آب پز با نعناع خشک شده برای کسانی که دچار مسمومیت غذایی شده اند بسیار مفید است که می توانند به عنوان یک وعده غذایی مصرف کنند .

درمان مسمویت غذایی با خواص نعناع

مفید در درمان اختلالات تنفسی و سرفه

 • نعناع به دلیل داشتن رایحه قوی در برطرف شدن گرفتگی بینی، گلو، برونش ها و ریه بسیار مفید است، که اختلالات تنفسی که اغلب از آسم و سرماخوردگی ناشی می شوند، را بهبود می بخشد.مصرف نعناع تحریکی که موجب سرفه های مزمن می شود را تسکین می دهد.

درمان سرما خوردگی و سرفه با نعناع

مفید در دروان بارداری و شیر دهی

 • اگر می خواهید فرزندتان رنگ و روی خوب داشته باشد در هنگام بارداری از مصرف و بهره مندی از خواص نعناع غافل نشوید.
 • شیردهی می تواند به سینه ها و نوک سینه ها آسیب برساند. به همین دلیل برای جلو گیری و کاهش ترک نوک پستان  می توانید ار روغن نعناع استفاده کنید.
 •  مصرف چای نعناع از تهوع صبحگاهی در دوران بارداری پیش گیری می کند.

تذکر:

افرادی که دارای سابقه سقط جنین هستند در دوران بارداری از مصرف نعناع اجتناب ورزند.

مصرف نعناع در دوران بارداری

درمان مشکلات قلبی و عروقی

در نعناع به دلیل وجود ویتامین C و بتاکاروتین مانند آنتی اکسیدان عمل کرده و رادیکال های آزاد نابود می کند، که باعث مستحکم شدن غشای سلولی می شود که در نتیجه خطر ابتلا بیماری های قلبی و سرطان و … را کاهش می دهد.

 • مصرف دم کرده نعناع برای طبیعی کردن غلظت خون مفید است.
 • مصرف جوشانده نعناع در ۱۰ صبح و ۵ عصر برای درمان درد قلب و خفقان.
 • مصرف دم کرده چای نعناع به مدت ۲ هفته برای کسانی که کلسترول بالایی دارند.
 • کسانی که فشار خون پایین دارند نباید از مصرف نعناع غافل شوند.

سلامت قلب و عروق با مصرف نعناع

مفید برای پوست

 • از خواص نعناع می توان به خاصیت ضد عفونی کنندگی آن اشاره کرد به همین دلیل ماده مناسبی برای پاک کنند و تمیز کنندگی صورت است  آب نعناع باعث می شود پوست صورت تسکین پیدا کند که از آن می توان در درمان عفونت ها ، خارش و درمان آکنه ها استفاده کرد.
 • شما می توانید با استفاده از برگ های نعناع ماسک معجزه آسایی برای پوست خود تهیه کنید.برگ های نعنا را کاملا بکوبید تا له شود سپس له شده برگ ها را مانند کرم بر روی صورت خود به مدت بمالید و بگذارید ماسک نعناع به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست شما قرار بگیرد و سپس صورت خود را با آب سر بشویید. اگر این عمل را ۲ در در هفته روی پوست خود انجام دهید تاثیر شگفت انگیز خواص درمانی نعناع  را در از بین بردن جوش و لک خواهید دید .
 • اما باید گفت که برای درمان اگزما و خارش های پوستی می توانید با استفاده از دم کرده نعناع صورت یا هر قسمت از بدن خود را شستشو دهید.

خواص نعناع برای داشتن پوستی سالم

مفید درمان سرماخوردگی، آنفلونزا و آسم

 • رایحه ای نعناع دارد در درمان بسیاری از مشکلات موثر واقع شده ، بوی نعناع می تواند گرفتگی های گلو ، بینی و ریه ها را که ناشی از سرماخوردگی یا آسم است را از بین ببرد و موجب بهبود شود.
 • نعناع با داشتن عنصری به نان منتول  که سبب شل شدن خلط می شود به همین دلیل مصرف آن در دوران سرما خوردگی بسیار موثر است همچنین این ماده در درمان و تسکین انواع گلو درد و سرفه های خشک بسیار موثر است.
 • با استفاده از اسانس نعناع می توانید بینی خود را شستشو دهید، به این صورت که ۱گرم اساس نعناع و ۴۰ گرم روغن بادام شیرین را مخلوط و در هر سوراخ بینی به اندازه ۵ قطره از مخلوط بریزید.
 • برای رفع گلو درد باید روزانه  چندین مرتبه  دم کرده نعناع را غرغره کنید.
 • کسانی که دچار سرما خوردگی شده اند باید هر صبح به صورت ناشتا ۲ اسکان مخلوط اسانس نعناع و آب جوشیده میل کنند.

خواص نعناع برای درمان آسم و سرما خوردگی

مفید در درمان افسردگی و مشکلات عصبی

نعناع به دلیل عطری که دارد به عنوان یک محرک طبیعی عمل می کند که باعث بالا رفتن عملکرد مغزی ما می شود همین دلیل اگر احساس افسردگی و اضطراب می کنید می توانید از نعناع و روغن های آن استفاده کنید که به شیوه های  مختلف استفاده می شود، می تواند به صورت بخار استنشاق کنید و یا اینکه به طور طبیعی آن را بخورید و یا اینکه از پماد آن استفاده کنید.

اما باید گفت که بهترین روش برای اثر گذاری آن  استفاده از اسانس نعناع است، که فقط کافیست در زمان خواب چند قطره از روغن را در روی بالشت خود بچکانید.

 • هنگام تهیه ترشی برای این که آن ترشی برای اعصاب زیان‎آور نباشد داخل آن برگ  نعناع بزنید.
 • برای تقویت اعصاب نان و پنیر و نعناع  استفاده کنید.
 • کسانی که حالت‎های افسردگی دارند و دارای خستگی روحی و جسمی می‎باشند از چای نعناع استفاده کنند.

از خواس نعناع درمان افسرگی و اختلالات خلقی است

مصرف نعناع و تاثیر آن در درمان سینوزیت

 • کسانی که از حساسیت های فصلی یا سینوزیت در عذاب هستند می توانند خواص نعناع بهره مند شوند به این صورت که از بخور نعنای تازه استفاده کنند، این بخور در باز کردن مجاری تنفسی و کاهش علائم حساسیت مفید است.

خواص نعناع برای درمان سینوزیت

مفید در درمان سیاتیک، آرتروز و رماتیسم

 • مصرف دم کرده نعناع برای کسانی که رماتیسم دارند بسیار مفید است.
 • استفاده از روغن نعناع به صورت موضعی برای افرادی که از بیماری آرتروز رنج می برند بسیار سودمند می باشد. به این صورت که ۲قطره از روغن نعناع را با یک قاشق سوپ خوری روغن بادام مخلوط کنید و قسمت مورد نظر را به صورت روزانه ۲ الی ۳ بار ماساژ دهید.

خواص نعناع برای درمان رماتیسم ، آرتروز

کاربرد نعناع در تنظیم و درمان دردهای قاعدگی

 • همانطور  که میدانید نعناع دارای طبعی گرم است به همین دلیل مصرف آن در دوران قاعدگی بسیار سودمند است زیرا نعناع در آرام کردن و آزاد کردن عضلات نقش قابل توجهی  دارد به همین دلیل برای درمان درد های قاعدگی بسیار کارساز است.

خواص نعناع برای درمان درد قاعدگی

تاثیر خواص دارویی نعناع در درمان سندرم روده تحریک پذیر

 • مصرف کپسول های پوشش دار نعنایی توانایی تسکین عضلات روده را دارند زیرا با مصرف این کپسول ها موجب رهایی و تسکین این سندرم می شود که برای تسکین باید روزانه ۳ مرتبه  در بین غذا از این قرص ها استفاده کنید.
 • استفاده از کپسول های پوشش دار که تمامی خواص نعناع را در بردارد کمک فراوانی به شکستن سنگ های صفرا می کند که باید در بین غذا استفاده کنید..

درمان سندروم روده تحریک پذیر با خواص نعناع

 مبارزه با ویروس ها

 • از جمله خاصیت های نعناع مهار کردن ویروس های قوی است که از جمله ویروس هایی که می تواند با آن ها مقابله کند سرما خوردگی، آنفولانزا، گوشک،سینوزیت،التهابات آلت تناسلی که می تواند تمام این ویروس ها را از بین ببرد.

مبارزه با ویروس با مصرف نعناع

مزیت های نعناع مفید در درمان سردرد، میگرن

 • همانطور که در این مطلب خواندید از مهم ترین خواص نعناع تسکین دهندگی آن است که با استفاده از روغن نعناع  و ماساژ دادن آن بر روی  سر و بینی می تواند در درمان سردرد بسیار موثر باشد.
 • برای درمان میگرن هم با مخلوط کردن ۲گرم روغن زیتون ،۳گرم اسانس نعناع و ۵گرم لانولین پمادی بسازید و بر روی نقاطی که درد دارند ماساژ دهید.
 •  می توانید برای درمان میگرن از دم کرده آن هم استفاده کنید.
 • از جمله راه دیگر برای رفع سردرد استفاده از کمپرس نعناع است می توانید با چکاندن چند قطره روغن نعناع در داخل آب سرد و با استفاده از پارچه  آن را روی پیشانی خود بگذارید تا کم کم تاثیرش را ببینید.

مصرف دم کرده نعناع برای درمان سر درد

از دیگر فواید و خواص نعناع

 • جلوگیری از یرقان  با خوردن نعناع.
 • کوبیدن برگ نعناع و استفاده از آن به صورت ضماد برای درمان بواسیر.
 • مصرف دم کرده نعناع برای تقویت قوای جنسی.
 • استفاده از دم کرده نعناع برای رفع کم خونی.
 • کمپرس نعناع درد سینه و پهلو را از بین می برد.
 • سلامت قلب را افزایش می دهد.
 • استفاده از برگ نعناع برای تسکین درد دندان .
 • خروپف را درمان می کند.
 • مصرف نعناع باعث زیاد شدن ادرار و در نتیجه سم زدایی بدن می شود.
 • اسهال را درمان می کند.
 • استفاده از دم کرده و اسانس نعناع موجب قطع خونریزی سینه می شود.
 • نعناع بهترین دوست کبد است و باعث می شود کبد تمیز شود و صفرا رقیق شود.
 • مصرف نعناع باعث پایین آمدن کلسترول خون می شود که باید قبل از غذا مصرف شود.

از همراهی شما با این مطلب سپاس گذاریم و امیدواریم از این مطلب که درباره خواص نعناع بود استفاده لازم را برده باشید. پیشنهاد می کنیم مقالات ما در مجله آرگا در رابطه با خواص دمنوش نعناع و همچنین خواص عرق نعناع را نیز مطالعه نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :


پیروکسیکام اشکال دارویی مختلفی دارد آمپول، کپسول،پماد که ما در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه استفاده از پماد پیروکسیکام آگاه تر کنیم تا بتوانید با خیال راحت از این پماد موضعی استفاده کنید.

  کاربرد پماد پیروکسیکام

 موارد مصرف پماد پیروکسیکام

 • این پماد جهت تسکین دردهای استخوان ها عضلات و التهابات تاندون ها بسیار مفید است.
 • همچنین جهت درمان روماتیسم های مفصلی و کنترل کردن درد های ناشی از نقرس و خشکی مفاصل هم استفاده می شود.
 • جهت کاهش دردهای که در اثر کشیدگی عضلات و یا کوفتگی و یا درد های آتریت مفصلی دست و زانو کاربرد دارد.

تمامی این موارد از وظایف اصلی این پماد است که با استفاده مستقیم روی پوست اثر خود را می گذارد.

درمان سریع درد های مفصلی با پماد پیروکسیکام

مقدار و طریقه مصرف

برای استفاده از پماد پروکسیکام ابتدا باید یک لایه از پماد را روی محل مورد نظر قرار داده و به مدت ۱۰ دقیقه به صورت دورانی ماساژ دهید تا زمانی که پماد به خوبی جذب پوست شود. بعد از ماساژ دست های خود را به خوبی بشویید. برای تاثیر گذاری بهتر پماد سعی کنید در طول روز ۳ ای ۴ مرتبه در طول روز از این پماد استفاده کنید.

نکته: از استعمال پماد پروکسیکام بر روی زخم ای باز و اطراف چشم جدا خودداری کنید چرا که ممکن است باعث به وجود آمدن حساسیت می شود.

طریقه استفاده از اشکال دیگر این دارو:

 • نحوه استفاده از آمپول پیروکسیکام را که تحت نظر پزشک باید تجویز شود.
 • کپسول پیروکسیکام بعد از خوردن نهار همراه با یک لیوان آب، بعد از خوردن کپسول به مدت ۱۵ دقیقه از دراز کشیدن خودداری کنید.
 • برای استفاده از شیاف در زمان درد روزانه یک عدد استفاده کنید.

آشنایی با پماد پیروکسیکام

نکاتی در جهت استفاده از این پماد

 • برای اینکه پماد اثر خود را بگذارد تا چند دقیقه از ماساژ دادن دست نکشید.
 • برای استفاده از این پماد بهتر است که پزشک برایتان تجویز کند.
 • به جزء پماد شما می توانید از اشکال دیگر این دارو برای تسکین درد استفاده کنید.
 • پماد پیروکسیکام را در مکانی خنک و خشک در دمانی ۳۰ درجه و همچنین به دور از نور مستقیم آفتاب و به دور از یخ زدگی نگهداری کنید.
 • برای استفاده از این پماد برای اطفال با پزشک مشورت کنید.
 • مصرف این پماد برای افراد باردار و شیرده حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

 موارد مصرف پماد پیروکسیکام

چگونگی عملکرد

مکانیزم عمل پماد پیروکسیکام با مهار کردن پروستاگلاندین ها که باعث می شود درد و التهاب در بدن شروع شود می تواند با عملکرد خود باعث کاهش تولید درد در بدن شود.

عوارض پیروکسیکام

سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، وز وز گوش، اختلال در شنوایی، ناراحتی های گوارشی مانند: استفراغ، تهوع، بی اشتهایی، زخم های گوارشی، نفخ و… کم خونی، افزایش آنزیم کبدی، و مسمومیت های کبدی می تواند از عوارض این دارو باشد.

عوارضی که در بالا ذکر شد مربوط اشکال دیگر این دارو می باشد. خارش پوست، حساس شدن به نور، کهیر و بیماری بثورات می تواند از عوارض جانبی این پماد باشد.

تداخل دارویی: در مورد استفاده از این پماد هیچ گونه تداخلی گزارش نشده است.

امیدواریم از این اطلاعات دارویی که درباره پماد پیروکسیکام در اختیارتان قرار داده ایم بهره مند شده شوید.

منبع : آرگا

برچسب :


ساده ترین مثالی که می توان در رابطه با یک نقشه ذهنی عنوان کرد نقشه برداری از یک درش در ذهن فرد است شما ممکن است این تجربه را داشته باشید که خلاصه ای مفید و مختصر از یک درس را در ذهن خود با یک طرح و نقشه منظم داشته باشید. در انجام این کار یادداشت برداری می تواند بسیار موثر باشد زیرا با یادداشت برداری می توان تصمیمات خود را در یک قالب ذهنی قرار داد و به آن ها نظم بخشید. نقشه کشی ذهنی در قرن ۱۷ توسط پورفیری به کار برده شده است و در مطالعات خود از این روش برای ساده سازی و مفهومی کردن فلسفه افلاطون استفاده کرده است.

  اهمیت نقشه های ذهنی

آشنایی با کاربردهای نقشه ذهنی:

تونی بوزان یکی از افرادی است که کاربرد نقشه برداری ذهنی را در عصر جدید رواج داده است و به آن شاخ و برگ داده تو در کتاب های متعددی به این موضوع اشاره کرده است و ساختار طبیعی این نقشه کشی را همچون ساختار درخت دانسته  است. در این میان او از نورون های مغز تصویری ارائه داده است که همچون ساختارهای شاخه ای هستند به گفته او « یادداشت برداری در انشان ها دارای یک ساختار خطی است و یادگیری نیز ساختاری مشابه همین دارد از سوی دیگر اذعان دارد که سبک شعاعی تنها یک تغییر از نوع بصری نیست و دارای شکل متفاوتی از مفاهیم است.

در بین فعالیت های مختلفی که انسان ها انجام می دهند اشتراکات متعددی در رابطه نقشه ذهنی آن ها وجود دارد استفاده از سبک طوفان ذهنی یا بارش ذهن، سخنرانی ها، مطالعه و برنامه ریزی همگی دارای یک نقشه منظم ذهنی هستند. در تمام این فرایندها فرد دارای یک برنامه ذهنی از فعالیت هایی است که می خواهد انجام دهد و جز بخش نقه کشی شده سایر بخش ها به بخش سیاه نام گذاری می شوند که در اصطلاح کاربردی نیز ندارند.

کاربرد نقشه ذهنی

در نقشه کشی ذهنی شما نکات مهم و کاربردی را که در رابطه با کارتان به آن نیازمند هستید حفظ خواهید کرد و نکاتی که بیشتر موجب انحراف شما از موضوع می شوند را می تواند دور بریزید. از سوی دیگر یکی از نکات مثبت در استفاده از نقشه کشی ذهنی ساختار دادن به محتوا است که ذهن شما را منسجم خواهد کرد.

زمانی که شما از نقشه ذهنی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنید می توان ارتباط بین مفاهیم مختلف را واضح تر و بهتر درک کنید. همچنین برقراری ارتباط میان مفاهیم و نقشه ای که در ذهن شما وجود دارد موجب می شود تا در زمان بازیابی اطلاعات بتوانید آن ها را به راحتی پیدا کنید.

کاربرد:

نقشه کشی ذهنی از یک ساختار دو بعدی برخوردار است و به قدری واضح و مشخص هستند که می توان آن را به راحتی نگهداری و بازیابی کرد. شما می توانید از طریق این نقشه ها موضوعات بزرگ را به موضوعات کوچک تری تقسیم کنید و در نتیجه کاربرد آن ها بیشتر خواهد شد.

نقشه کشی ذهنی در واقعیت

 • مطالعه کردن و درست خواندن، به خاطر سپاری
 • یادداشت برداری کردن و جمع آوری داده ها
 • بارش ذهنی در جمع های گروهی یا فردی
 • محتوا دادن و ساختاربندی اطلاعات

نقشه های ذهنی

نحوه ترسیم:

کشیدن نقشه ذهنی بسیار راحت است و می توانید آن را در یک صفحه خلاصه انجام دهید در اولین مرحله از انجام این کار باید موضوع خود و میزان گستردی آن را مشخص نمایید همچنین باید مفاهیم مرتبت با آن را نیز پیدا کنید. موضوع اصلی را در مرکز دایره قرار دهید و مفاهیم مرتبط را در اطراف و زیر مجموعه هر یک را به خوبی مشخص کنید.

تصویری که در نهایت به دست می آورید تصویری از دایره ای شاخه ای است که آن را به درخت تشبیه کرده اند پس برای بهتر شدن طرح و نقشه ذهنی خود باید از مفاهیم ساده با عبارت های کوتاه استفاده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.