هر هدف و مسیری که شما قصد دارید تا در آن قدم بردارید نیازمند راهنمایی و شناسایی مسیر است زمانی که شما هدف خود را به خوبی می شناسید و نسبت به آن آگاهی کافی دارید به خوبی می توانید خود را برای رسیدن به آن آماده کنید. در حقیقت انجام این فرایند آگاه سازی، بهبود فردی، توانمندسازی فردی و توسعه فردی نامیده می شود که طبق آن فرد به دنبال پرورش مهارت هایی است که در اهداف شناسایی شده اند و برای رسیدن به آن مورد نیاز هستند.

 توسعه فردی چیست

چگونه توسعه فردی داشته باشیم؟

با توجه به تعاریف مختصری که در رابطه با موضوع توانمند سازی فردی ارائه شد می توان به خوبی به این موضوع پی برد که برنامه ریزی یکی از اصول توانمندسازی است و به طور کلی راه های کلی و تایید شده ای ارائه می شود که شما می توانید برای توسعه خود در هدف های مختلف به آنها تکیه کنید و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

به لحاظ علمی تئوری های متعددی در زمینه توسعه شخصی وجود دارد یکی از ساده ترین و معروف ترین این تئوری های پر کاربرد تئوری مازلو است که در رابطه با خود شکوفایی است. مبحث اصلی در این تئوری بیان کننده سلسله مراتبی بودن نیازهای انسان است که بر اساس آن نیازهای به صورت مرحله رشد و توسعه می یابند تا در نهایت به خود شکوفایی می رسند.

اما توسعه فردی دارای جوانب مختلفی است و به طور کلی به دو بخش ذهنی و جسمی تقسیم می شود در هر فرد سلامت جسم و ذهن نوعی عامل تعیین کننده برای سلامت او محسوب می شود. بنابراین در توسعه خود باید جسم و روان خود را با استفاده از راه های مختلف درمان کنید و آن ها را رشد و پرورش دهید.

توسعه فرد و مهارت ها

بهبود جسمی:

سلامت جسم شما نیز می تواند در تعیین میزان موفقیت و رسیدن به اهداف تعیین کننده باشد بیشترین مواردی که در این نوع از توسعه فردی مورد توجه است داشتن برنامه غذایی مناسب و صحیح، پیگیری بیماری ها، تغییر سبک زندگی نادرست، داشتن خواب کافی، ورزش کردن و … است. بر طبق طبقه بندی نیازهای مازلو فرد زمانی می توانند به نیازهای سطح بالاتر همچون خود شکوفایی دست پیدا کنید که نیازهای سطحی او همچون غذا، امنیت و … تامین شده باشد.

در صورتی که فرد در وضعیت جسمانی خود دچار ناهنجاری باشد به سختی می تواند برای خود اهدافی بالاتر از دستیابی به سلامت جسمی تعیین کند و این در برخی موارد مانع پیشرفت فرد خواهد شد.

بهبود ذهنی:

یکی دیگر از مواردی که در توسعه فردی به آن تاکید می شود پرورش قدرت ذهن باشد شاید وضعیت جسمی ابتدایی ترین اصل توسعه فرد باشد و توسعه ذهنی پیچیده ترین و مهم ترین آن تلقی شود. ذهن انسان عامل مهم و تعیین کننده در موفقیت افراد است و در بیشتر مقالات نیز برای دستیابی به اهداف بر پرورش ذهن و تقویت آن تاکید می شود.

توسعه دادن فردی

اما به طور کلی برنامه هایی که برای توسعه ذهنی به کار می روند شامل: مدیریت استرس، افزایش اعتماد به نفس، کنترل ذهن و تغییر در جهت مثبت، افزایش مهارت های ارتباطی و رهبری، مهارت های حل مساله و کنترل خشم می باشد.

گاه های اساسی برای بهبود فردی:

برای اینکه توسعه در فرد انجام شود باید چند گام اساسی را مورد توجه قرار دارد که در نهایت به توسعه فرد ختم می شوند و مهارت های او را افزایش می دهند.

توسعه فرد از جهات مختلف

شناخت در هر زمینه ای می تواند مهم ترین عامل برای موفقیت باشد در توسعه فردی نیز باید بر موضوع فردی، اهداف و مهارت ها شناخت و آگاهی داشته باشید. مرحله ای دیگر از توسعه فرد نوشتن مهارت هایی است که نیاز به بهبود و توسعه دارند. در نهایت نیز باید موانعی که بر سر راه شما وجود دار را از بین ببرید و مانع تاثیر آنها در مسیر شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

برچسب ها :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.