همانطور که گفتیم نیازهای معیشتی افراد، مختلف است و در قشرهای مختلف جامعه این تقاضاها متفاوت می باشد و تکنیک های مدیریت اقتصاد خانواده راهکارهایی را ارائه می دهد که با توجه به نیازها و وضعیت مالی یک خانواده برنامه ریزی می شود و مانع ایجاد مشکلات مالی می شود. در واقع با این تکنیک شما متناسب با نیازها و میزان بودجه طوری برنامه ریزی می کنید که هم به نیازهای خانواده پاسخ داده شود و هم با مشکلات مالی روبه رو نشوید.

اصول اقتصاد در خانواده

رازهای مدیریت اقتصاد در خانواده:

پیش از هر چیز برای این کار نیاز به برنامه ریزی دقیق و تنظیم شده دارید. برنامه ای که در آن نیازهای خانواده و راه های مختلف پاسخگویی به آن شناسایی شوند در این صورت می توانید یک مدیریت اقتصاد صحیح در خانواده داشته باشید.

۱- مدیر بودن:

برای داشتن یک برنامه ریزی درست در خانواده نیاز به یک مدیر دارید که بتواند به درستی این برنامه را مدیریت کند. مدیر خانواده بودن یک پست تشریفاتی و اداری نیست و در واقع شما مسئول پیشبرد صحیح اهداف و برنامه ها هستید.

۲- یک منبع درآمد نداشته باشید:

شاید بیشتر افراد یک منبع درآمد مشخص ماهیانه داشته باشند و احساس رضایت هم داشته باشند اما برای پیشرفت و کسب درآمد بیشتر می توانید از فرصت های مختلفی استفاده کنید و راه های مختلف و کارآمدی را برای کسب درآمد انتخاب کنید.

مدیریت اقتصاد خانواده

۳- استفاده درست و بهینه از منبع درآمد:

درآمد ماهانه خود را به درستی بسنجید و سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که دخل و خرج شما متناسب با یکدیگر باشند. خانواده هایی می دانند به درستی از منبع درآمد خود استفاده کنند در مدیریت اقتصاد خانواده موفق تر خواهند بود.

۴- نیازهای خانواده را فراموش نکنید:

سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که به خانواده فشار وارد نکنید و نیازها را فدای اقتصاد نکنید یک برنامه ریزی بهینه و کارآمد، برنامه ریزی است که در آن به کمیت و کیفیت به یک میزان توجه شود و با یک برنامه ریزی نادرست لذت زندگی را از خود و اعضای خانواده تان نگیرید.

پس انداز و اقتصاد در خانواده

۵- تناسب هزینه با درآمد:

زمانی که مدیریت اقتصاد خانواده به درستی انجام نپذیرد تعادل در زندگی از بین می رود. یا فشارها و سخت گیری های مدیریتی بیش از حد صورت می گیرد و یا میزان هزینه و مخارج خانواده از درآمد آن بیشتر خواهد شد.

۶- پس انداز کردن را به اعضای خانواده بیاموزید:

پس انداز کردن می تواند یک نقطه قوت برای خانواده شما به حساب آید. پس انداز کردن همان تناسب میان هزینه و درآمد را شامل می شود که به شما این امکان را می دهد با کمتر هزینه ها درآمد بیشتری داشته باشید.

برنامه ریزی اقتصادی در خانه

۷- مشارکت میان اعضای خانواده:

برای تحقق این برنامه ی اقتصادی در خانواده، باید همه ی اعضای خانواده در قبال آن احساس مسئولیت کنند و نباید این تصور حاکم باشد که تنها پدر و مادر مسئولیت مدیریت اقتصاد خانواده و حل بحران های مالی در خانواده را بر عهده دارند. مشارکت و درک فرزندان در مدیریت اقتصاد خانواده کمک فراوانی به شما خواهد کرد.

مشارکت در مدیریت اقتصاد خانواده

۸- صدقه بدهید:

در دین اسلام صدقه دادن بسیار توصیه می شود به این خاطر که علاوه بر دفع بلا موجب افزایش رزق و روزی می شود. میزان صدقه دادن مهم نیست و تنها انگیزه و نیتی که در پشت آن است دارای اهمیت می باشد بنابراین هر شخصی به اندازه توان خود می تواند صدقه بدهد.

منبع : آرگا

برچسب :

برچسب ها :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.