گایافنزین در ایران با اشکال دارویی سافت ژل گایافنزین [ ۱۰۰ و یا ۲۰۰MG ] و شربت گایافنزین[ ۱۰۰MG/5ML  و یا ۶۰ML ] تولید می شود، گایافنزین با داروهای نظیر شربت ضد سرفه اکسپکتورانت، اکسپکتورانت کدئین و برم هگزین هم گروه می باشد. البته این دارو تنها برای سرفه های ناشی از آنفولانزا و سرماخوردگی، همچنین عفونت های جزئی مجاری تنفس فوقانی تجویز می گردد. برای آشنایی با دیگر اطلاعات دارویی این شربت می توانید، با ادامه این مطلب از آرگا همراه شوید.

موارد منع مصرف گایافنزین

شربت گایافنزین و نام های تجاری آن

این شربت توسط شرکت های مختلف داروسازی و با دوزهای ۶۰ میلی لیتر و ۱۰۰ میلی گرم/ ۵ میلی لیتر عرضه می شود، که به صورت زیر می باشد.

  • گایافنزین ۱۰۰mg/5ml، داروسازی امین
  • گایافنزین اس اچ دی ۱۰۰mg/5ml، داروسازی شهر دارو
  • گایافنزین راموفارمین ۱۰۰mg/5ml، داروسازی رامو فارمین
  • گایافنزین عماد ۱۰۰mg/5ml، داروسازی عماد درمان پارس
  • گایافنزین ۶۰ml، داروسازی البرز دارو
  • گایول ۶۰ml، داروسازی تولید دارو

موارد مصرف دارو

گایافنزین یک داروی خلط آور می باشد، که به بهبود برخی علائم سرماخوردگی و عفونت های جزئی یا خفیف مجاری تنفس فوقانی همچون گرفتگی بینی و گلو، سرفه و سوزش مسیر تنفسی مورد مصرف قرار می گیرد.

عوارض جانبی گایافنزین

مکانیسم اثر دارو

با مصرف این شربت، حجم ترشحات افزایش می یابد و میزان چسبندگی نای و نایژه ها کاهش پیدا می کند، در نتیجه موجب افزایش کارآیی بازتاب سرفه و سهولت خروج خلط می گردد.

عوارض جانبی دارو

مصرف شربت گایافنزین دارای عوارض احتمالی نادری می باشد که سردرد، سرگیجه، درد معده، کهیر، استفراغ یا حالت تهوع، اسهال و بثورات جلدی از جمله این عوارض می باشد.

میزان و نحوه مصرف دارو

مصرف این شربت برای ساعات بیداری می باشد و هر ۴ الی ۵ ساعت مورد مصرف قرار گیرد.

میزان دوز دارو در هر بار مصرف این شربت، به سن و شرایط بیمار بستگی دارد. اما به طور کلی میزان مصرف بین ۵۰ الی ۴۰۰ میلی گرم و به همراه یک لیوان آب می باشد.

حداکثر میزان مصرف این شربت برای کودکان ۲ الی ۵ سال ۶۰۰mg، کودکان ۶ الی ۱۱ سال ۱/۲mg و برای افراد بزرگتر از ۱۲ سال ۲/۴mg است.

شربت گایافنزین

موارد منع مصرف دارو

۱- زنان در طول بارداری و شیردهی تنها با تجویز پزشک می توانند، این دارو را مصرف نمایند.

۲- در صورت داشتن هرگونه حساسیت و آلرژی نسبت به ترکیبات سازنده گایافنزین از مصرف آن اجتناب کنید.

۳- افراد با سابقه فشارخون بالا، برخی بیماری های قلبی عروقی، غدد فوق کلیوی، سکته مغزی، دیابت و پرکاری تیروئید نباید این دارو را بدون تجویز پزشک مصرف نمایند.

۴- برای پیش گیری از تداخل دارویی در صورت مصرف همزمان داروهایی همچون داروی پروپرانولول، فنلزین، ایندومتاسین و … حتما موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

گایافنزین داروی خلط آور

نکات و توصیه های دارویی

۱- این شربت برای کودکان زیر ۱۳ سال مبتلا به سرفه پایدار یا مزمن و سرفه همراه با موکوس تنها با تجویز پزشک باید مورد مصرف قرار گیرد.

۲- برای کودکان زیر ۲ سال باید میزان دوز دارو و تجویز آن با دستور پزشک باشد.

۳- در صورت مصرف بیش از حد دارو و مشاهده علائمی همچون خواب آلودگی شدید، حالت گیجی و بی حالی به نزدیک ترین مراکز درمانی مراجعه کنید.

۴- در صورت مشاهده عوارض جانبی دارو و تداوم آن ها و همچنین عدم درمان سرفه موضوع را به پزشک معالج در میان بگذارید.

۵- شربت گایافنزین به وسیله دستگاه گوارش بدن جذب می شود و به صورت متابولیت های غیر فعال از راه کلیه ها دفع می گردد.

منبع : آرگا

برچسب ها :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.