بی اعتنایی و بی تفاوتی اجتماعی اینگونه تعریف می شود که: زمانی که در افراد یک جامعه نوعی بی اعتنایی و بی قید و بند بودن به قوانین، هنجارهای اصلی جامعه، اتفاقات سیاسی و اجتماعی مهم افرادی که در جامعه دچار بی تفاوتی و بی اعتنایی اجتماعی نسبت به اطرافیان هستند در قبال دیگران مسئولیتی ندارند و کمک و یاری رساندن به دیگران را از یاد برده اند.

بی تفاوتی اجتماعی:

در پژوهشات مختلفی که در رابطه با همدلی اجتماعی و توسعه آن در جوامع صورت گرفته است نشان می دهد که این عامل به چه میزان در پیشرفت یک جامعه و افزایش کیفیت زندگی مردم یک جامعه موثر باشد نتایج جالبی که از این تحقیقات حاصل می شود این است که گسترش ارتباطات و فناوری در ارتباط موجب کم رنگ تر شدن روابط اجتماعی و همدلی شده است و این نشان دهده تاثیر مخرب فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در زندگی جوامع امروزی است.

علت و آثار بی تفاوتی در جامعه:

عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد بی تفاوتی اجتماعی در میان جوامع مختلف شود که مهم ترین آن به عوامل فرهنگی در یک جامعه باز می گردد. از جمله عوامل دیگر تغییر در خرده فرهنگ، احساس درماندگی، نبود آموزش و آگاهی، کاهش روابط اجتماعی، پیشرفت جوامع، پیشرفت شغلی و تحصیلی می باشد.

افراد چرا دچار بی اعتنایی اجتماعی می شوند.

مهم ترین و تاثیرگذار ترین آسیبی که بی تفاوتی و بی اعتنایی اجتماعی می تواند در زندگی افراد داشته باشد آسیب های جدی در روابط انسانی است که مانع ارتقا سطح کیفیت زندگی و لذت بردن از آن می شود و با ترویج این بی اعتنایی در میان مردم دیگر فردی به فکر تغییر شرایط و بهبود نخواهد بود.

از دیگر آثار مخرب بی اعتنایی اجتماعی می توان به ترویج فساد، عدم تعهد در روابط اجتماعی و مسئولیت در قبال دیگران، بی اعتنایی به هم نوعان و مشکلات آنها، ایجاد بی عدالتی، رواج بد عهدی و … می باشد.

روش های حل بی اعتنایی اجتماعی:

ایجاد اعتماد در برقراری روابط از مهم ترین عواملی است که می تواند به ترویج همدلی و برقرار روابط اجتماعی در یک جامعه کمک کند ایجاد اعتماد در میان مردم و نهادهای اجتماعی موجب می شود تا در جامعه احساس مسئولیت بیشتری احساس شود.

بی تفاوتی در جامعه و اثرات آن

جامعه از عنصرهای تاثیرگذار دیگر است که برای از بین رفتن بی تفاوتی اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد و به جای رواج دادن فرد گرایی باید نحوه زندگی جمعی را به کودکان خود آموزش دهد و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار  آنها قرار دهد.

توجه به مشکل هم نوعان، ایجاد الگوهای رفتاری همدلی، آگاهی دادن نسبت به بی مسئولیتی، افزایش دین داری، آگاهی درباره مسایل اجتماعی، افزایش مطالعه و … از عواملی هستند که مانع بروز بی اعتنایی در جوامع می گردند.

دلایل ایجاد بی تفاوتی اجتماعی

از نظر بسیاری از محققان بی اعتنای در جامعه نوعی بیماری اجتماعی اسیب زا برای جوامع است و افرادی در جامعه دارای سطحی از سلامت اجتماعی هستند که به خوبی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و داررای روحیه همدلی هستند.

برقراری روابط اجتماعی و افزایش همدلی در میان اعضای مردم یک جامعه تاثیرات غیر مستقیمی در ابعاد مختلف یک جامعه خواهد داشت و به طور غیر مستقیم در پیشرفت سیاسی و اقتصادی کشور نیز موثر است.

منبع : آرگا

برچسب :

برچسب ها :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.