پولیپ معده معمولا از سلول های داخل معده تشکیل می شود که هیچ گونه عوارض خارجی ندارد این پولیپ ها در صورت تشخیص دیر هنگام بزرگ تر می شود و باعث به وجود آمدن زخم در معده می شوند که در نتیجه باعث مسدود شدن راه معده و روده کوچک می شود

پولیپ معده چیست و چگونه درمان می شود

پولیپ ها معمولا با هیچ نشانه ای همراه نیستند . پولیپ ها می‌توانند در تمام نقاط دستگاه گوارش ماننده روده، معده و … ایجاد شود که به ندرت در معده بروز می‌یابد. در بین تمام پولیپ هایی که وجود دارند تا زمانی که در سایز کوچک هستند هیچ مشکلی را به وجود نمی آورند اما زمانی که قطرشان به یک سانتی متر برسد احتمال افزایش به سرطان هم بیشتر می شود.

شایع ترین علت پولیپ

در مرحله اول باید گفت که شایع ترین علت آن بالا رفتن سن است

عفونت معده: پولیپ معده که به عنوان ورم معده هم شناخته می شود می تواند باعث پولیپ های دیگر مانند هیپر پلاستیک و آدنو شود . که  معمولا هیپرپلاستیک سرطانی نیستند و با عمل جراحی برداشته می شوند. نوع دیگر آن یعنی آدنوم  نوعی از پولیپ است که بیشترین احتمال سرطانی شدن را دارد .

 سندرم پولیپوز ،آدنوماتوز، فامیلیال :این سندرم بسیار نادر است که باعث به وجود آمدن نوعی غده به نام فوندوس می شود.که در این سندرم پولیپ ها برداشته می شوند زیرا احتمال سرطانی شدنشان زیاد است .

استفاده مکرر از داروهای خاص معده: رایج ترین نوع پولیپ در میان افرادی که به صورت منظم از قرص های کاهش دهنده اسید معده استفاده می کنند است سایز این پولیپ ها معمولا کوچک است و دردسر ساز نیست

نشانه ها و علائم ابتلا به پولیپ معده

علائم پولیپ معده

  • ناراحتی عمومی و خستگی
  • بالا آمدن شکم و درد هنگام لمس شکم
  • احساس پر بودن معده
  • وجود خون در مدفوع به علت خون ریزی داخلی
  • حالت تهوع و استفراغ
  • سوزش معده
  • یبوست
  • از بین رفتن اشتها

این بیماری به دلیل نداشتن علامت  بهترین راه تشخیص ان آندوسکوپی است

پولیپ معده چیست و روش های درمان ان چگونه است

روش های درمان

برای درمان پولیپ معده ابتدا باید از ان پولیپ نمونه برداری انجام شود تا نوع پولیپ مشخص شود. سپس بعد از مشخص شدن نوع ان  درمان های اختصاصی صورت می گیرد. برای مثال  پولیپ های کوچک که که از نوع آدنوم نیستند نیازی به جراحی ندارد که با در  تحت نظر بودن پزشک علائم پولیپ را از بین برد . بیشتر پولیپ های معده را می توان با روش آندوسکوپی از بین برد. آدنوموس این  نوع از پولیپ ها می توانند سرطانی شوند و معمولا با روش آندوسکوپی حذف می شوند.

پزشک شما احتمالا تکرار آندوسکوپی را توصیه می کند تا هر چند وقت یک بار معده را از وجود پولیپ ها بررسی کند.

منبع : آرگا

برچسب :

برچسب ها :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.